Zadośćuczynienie - kiedy można je otrzymać?
 Oceń wpis
   

Już prawie od trzech lat istnieją w polskim prawie przepisy umożliwiające ubieganie się o rekompensatę za stratę bliskiej osoby. Czym jest zadośćuczynienie i kiedy można z niego skorzystać?

Zadośćuczynienie wypłacane jest z polisy OC sprawcy wypadku, gdy zginęła bliska nam osoba. Niestety wielu ludzi nie wie o takiej możliwości, a TU oczywiście nie podpowiadają nam, że istnieje taka możliwość.

Z wywiadu przeprowadzonego z mecenas J. Smerczyńską-Smulczyk (film można obejrzeć na YouTube: http://youtu.be/ysOBoWOQXd0) wynika, iż zadośćuczynienie to rekompensata szkody niematerialnej, to rekompensata za ból i cierpienie. Mogą się o nie ubiegać bliscy ofiar wypadków komunikacyjnych, wypadków przy pracy oraz ofiar błędów medycznych.

Jak można materialnie określić wielkość strat psychicznych? Ustala się to po przeanalizowaniu poprawności wzajemnych relacji, bliskości stosunków oraz koligacji między zmarłym a bliskim ubiegającym się o zadośćuczynienie. Kwota zadośćuczynienia może być naprawdę różna.

Warto w tej sprawie skorzystać z pomocy podmiotu profesjonalnego, który zajmuje się uzyskiwaniem odszkodowań. Wniosek o zadośćuczynienie składany jest do TU. Jeśli nie zgadzamy się z wysokością otrzymanej kwoty można wystąpić na drogę sądową.

Komentarze (1)
Na czym polega praca rzeczoznawcy? Nieprzewidziane zdarzenia
Najnowsze komentarze
2015-02-14 08:50
wispawel12:
Dlaczego warto iść do sądu?
Nie czekaj przyjmij pomocną dłoń! Uległeś wypadkowi?Doznałeś obrażeń?Nie czekaj zgłoś się[...]
2013-10-18 14:37
group:
Na czym polega praca rzeczoznawcy?
fajna na bloga blogowa, no i Twoj blog
2013-01-25 09:10
Dasa:
Na co uważać wybierając AC cz. II?
Szukającym porad w zakresie odzyskania odszkodowania od firm ubezpieczeniowych,polecam[...]
O mnie
Odszkodowania